SL EN DE

Novice

POVEZOVANJE JE KLJUČ DO BOLJŠE PRIHODNOSTI

Sožitje, društvo za pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju Slovenj Gradec, že 50 let deluje s trdnim prepričanjem, da je vsak posameznik, ne glede na svoje sposobnosti ali omejitve, vreden spoštovanja in podpore.

  • 14 april 2025
  • Število pogledov: 761
POVEZOVANJE JE KLJUČ DO BOLJŠE PRIHODNOSTI

Poleg tega, da si prizadevajo za izobraževanje, ozaveščanje in povezovanje širše javnosti o pomenu sprejemanja in razumevanja raznolikosti, je njihov glavni cilj spodbujanje vključenosti oseb z motnjami v duševnem razvoju v družbo, hkrati z zagovorništvom njihovih pravic in omogočanjem kakovostnega življenja tako njim, uporabnikom, kot njihovim družinam.

 

Odgovarjajo na aktualne potrebe članov, ki prihajajo iz celotne koroške regije. »Kot samostojna, nestrankarska, nepridobitna in prostovoljna organizacija s socialno-človekoljubnimi cilji smo v pol stoletja postali nepogrešljiv del lokalne skupnosti in podpora številnim družinam v Mislinjski dolini in širše,« izpostavlja predsednica društva Mojca Marija Podstenšek. Njihov sedež je v prostorih Tretje osnovne šole Slovenj Gradec.

 

V prvih letih delovanja so bili poudarki na osnovni pomoči družinam, organizaciji osnovnih terapevtskih dejavnosti in ozaveščanju javnosti o potrebah članov. Postopoma so razširili dejavnosti na področju vseživljenjskega učenja, izobraževanja in rehabilitacije, pomembno je tudi vključevanje v projekte lokalne skupnosti. Izvajajo delavnice za osebno rast, rehabilitacijske programe, prostočasne aktivnosti, izlete in tabore, vsepovsod imajo družine in posamezniki podporo strokovnjakov in prostovoljcev. Vključujejo se tudi v programe Zveze Sožitje, usmerjene k usposabljanju ljudi za večjo samostojnost, namenjene družini, osebi z motnjo v duševnem razvoju in sorojencem, povezujejo se lahko tudi njihovi babice in dedki.

 

»Želimo si, da bi se v programe društva vključile družine z majhnimi otroki. Da bi te družine prepoznale vrednost sodelovanja staršev in otrok, kjer se vsi medsebojno podpirajo in poleg formalnih terapij pridobijo nove izkušnje. Povezanost staršev je ključna za nova znanja in razvijanje medsebojne pomoči. Želimo si, da bi se z različnimi umetniškimi in kulturnimi dejavnostmi pogosteje vključevali v okoliš. Želimo si, da bi bili naši člani z ustrezno podporo čim bolj samostojni. Na samostojnost jih navajamo z različnimi programi, ko bivajo izven domačega okolja. Prizadevali si bomo, da se tudi za člane, ki niso bili del deinstitucializacije CUDV Črna, našel dom izven matične družine, kjer bi sklepali nova znanstva in se počutili kot pomemben del skupnosti. O tem bomo ves čas glasno govorili, poudarjali potrebe staršev, saj se le-ti starajo in jih skrbi, kaj bo z njihovimi otroki,« je še dejala Mojca Marija Podstenšek.

 

Pol stoletja predanega dela bodo praznovali z vrsto dogodkov in, kot pravi predsednica, v prihodnost zrejo z optimizmom.

 

 

Vir: SGlasnik, AP

Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Verdana
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
SG logo

Pripomoček pri branju - ravnilo

Z miškinim kazalcem se pomikajte po strani in ravnilo vam bo sledilo.
Za izklop ravnila pritisnite tipko ESC ali gumb za IZKLOP RAVNILA.